Az európai Nous márka egyik különleges terméke a Nous A4T Wi-Fi-s okos kettes konnektor elosztó, IP44 kültéri kivitelben, mely max. 16A kapcsolására képes. Különlegessége, hogy a Nous az okoskonnektort gyárilag Tasmota firmware-rel szállítja, így elsõsorban a nyílt forráskódú okosotthon rendszerek használói és integrálói számára ajánlott.
Mi a Tasmota firmware?
A TASMOTA egy nyílt forráskódú firmware, amelyet egyre elterjedtebben használnak – már gyárilag elõre telepítve is – okosotthon eszközök alapszoftvereként. Felhõ-független helyi vezérlést tesz lehetõvé, és így támogatja a gyártó-független, lokális, biztonságos adattárolást. Mivel a Tasmota nyílt forráskódú, a közösség folyamatosan fejleszti és ellenõrzi, ami növeli a biztonságot és megbízhatóságot.
Támogatja a különbözõ kommunikációs protokollokat, mint például az MQTT, a HTTP és a WebSocket, ami széleskörû kompatibilitást biztosít különféle eszközökkel. A TASMOTA eszközök könnyen integrálhatók különbözõ okosotthon hub-okhoz, mint például a Home Assistant, OpenHAB, Domoticz, és a Node-RED.
A Tasmota firmware helyi webes adminisztrációs felületet kínál az eszközökön, melyen a különbözõ beállítások elvégezhetõek, de “gyári” app-ot nem kínál, de több harmadik fél által fejlesztett alkalmazás segíti az eszközök vezérlését és menedzselését. A Home Assistant, OpenHAB és más okosotthon platformok szintén rendelkeznek mobilalkalmazásokkal, amelyekkel integrálhatók és vezérelhetõk a TASMOTA eszközök.
Segítségével egy hagyományos fali dugalj okoskonnektor-aljzattá alakítható csupán pár mozdulattal, így tökéletes megoldás a konnektorba dugott háztartási gépek és lámpák vezérléséhez.
Használatával kényelmesen távolról is bekapcsolhatjuk a kívánt készülékeket még mielõtt hazaérnénk vagy kényelmesen idõzíthetünk vele ki-/bekapcsolást. Továbbá nyomon kövthetjük a rákötött eszközök áramfogyasztását energia és költségmegtakarítás céljából, hiszen az okoskonnektorban fogyasztásmérõ is van.
A WiFi-s okoskonnektor akár 16A áramerõsséget is képes kapcsolni, így nagyobb teljesítményû (maximum 3680W) fogyasztók is vezérelhetõek vele.
A gyárilag elõre telepített Tasmota firmware-nek köszönhetõen a legtöbb MQTT-képes otthon-automatizációs rendszerrel kompatibilis, így könnyedén integrálható már meglévõ okosotthonunkba.
(Kompatibilis okosotthon rendszerek: Alexa, AWS IoT, Domoticz, Home Assistant, Homebridge, HomeSeer, IP Symcon, KNX, NodeRed, nymea, OctoPrint, openHAB, Otto, IOBroker, Mozilla WebThings Adapter, SmartThings, Tasmohab, Homematic ip …)
Gyári felhõs megoldást nem biztosít, kifejezetten a felsorolt rendszerekhez való integrációra ajánlott.
Terméktulajdonságok:
Max. teljesítmény: 3680W / 16A
EU verzió, a magyar szabvány szerinti földelt konnektor verzióKültéri kivitel: az IP44 kivitel lehetõvé teszi a kültéri használatot, bár nem teljesen idõjárásállóak, de fröccsenõ víz ellen védettek, így alkalmasak akár kültéri használatra is.
Távvezérléssel való KI/BE kapcsolás: bárhol is vagy, mostantól távolról ki vagy be kapcsolhatod a konnektorba dugott elektromos eszközöket
Fogyasztásmérés: a beépített fogyasztásmérõ segítségével figyelemmel követhetjük a vezérelt fogyasztók áramfogyasztását is.ESP8266 chip
TASMOTA firmware, gyárilag telepítve
MQTT kompatibilis
Nincs hozzá gyári felhõ, lokálisan integrálható
Példák az integrációs lehetõségekre:
MQTT – Egy üzenetküldési protokoll, amely lehetõvé teszi a Tasmota firmware-rel mûködõ eszközök könnyû integrációját különféle okosotthon rendszerekkel, például:
Home Assistant – Az egyik legnépszerûbb nyílt forráskódú okosotthon platform, amely lehetõvé teszi a különféle okos eszközök integrálását és automatizálását.
OpenHAB – Egy másik nyílt forráskódú otthonautomatizálási rendszer, amely támogatja a széles körû eszközintegrációt és automatizálási lehetõségeket.
Domoticz – Könnyen használható otthonautomatizálási rendszer, amely különféle okos eszközök vezérlését és monitorozását teszi lehetõvé.
Node-RED – Egy vizuális programozási eszköz, amely lehetõvé teszi az okosotthon eszközök egyszerû integrációját és automatizálását az folyamat diagramokon keresztül.
KNX rendszerrel
ioBroker rendszerrel
homematic IP rendszerrel